top of page
טיפול באבל ואובדן בתל אביב

אבל ואובדן

אבל ואובדן הינם חלק בלתי נפרד מחיינו החל מרגע לידתינו. כאשר מתרחשים אובדנים טבעיים כגון מוות טבעי של אב או אם, אנו חשים כאב ועצב עצומים אך החזרה המתבקשת לחיים אינה מלווה בדרך כלל בקשיים מיוחדים, גם אם היא אורכת זמן מה. לעומתם, אבל ואובדן בלתי צפויים מערערים, מבלבלים וקשים מנשוא, כגון נכות פתאומית, מוות של ילד וכדומה. אנשים החווים אובדן עוצמתי מסוג זה חשים שמשהו בתוכם מת ושהם מאבדים שליטה על עצמם ועל חייהם. בנוסף, עלולות לצוף חרדות ותחושות דכדוך ודיכאון. טיפול פסיכולוגי באבל עוזר להבין ולעבד את האובדן, לעזור למתן את החששות ולפתח דרכי התמודדות טובים ומועילים יותר המאפשרים חזרה לשגרת החיים.

לאחר האובדן מתחיל להתרחש תהליך של התאבלות. כל מגע עם סיטואציה שעשויה להזכיר את מה שאיננו יותר עלול ליצור התמודדות חדשה עם האובדן. תהליך אבל מאופיין בתקופות התקדמות ונסיגה לסירוגין, כאשר בתקופות הנסיגה קיימת החמרה ביכולת להתמודד והכאב לעיתים מתעצם ומציף, עד כדי פגיעה בתפקוד ואף דיכאון.

חשוב לציין שלרוב חשוב ואף רצוי לעבור תקופה זו על מנת להשלים עם חסרונו של מי שאיננו עוד. ניסיון להימנע ולהדחיק עלולים להוות מכשול וקושי מתמשך. ככל שהאובדן עוצמתי יותר, צפות תגובות עוצמתיות יותר או לחלופין חוסר תגובה ואדישות מוחלטת. לעיתים תקופה זו מלווה בחלומות רבים אודות האובדן, אשר איתם נעשה שימוש אפקטיבי ויעיל במהלך הטיפול הפסיכולוגי.

ההתמודדות עם אבל ואובדן מורכבת ממספר שלבים, המתבטאים תחילה בהכחשה, המאפשרת התמודדות הדרגתית עם הבשורה הקשה. לאחר מכן מגיע השלב השני של כעס והתנגדות, ההופכים עם הזמן לקבלה של המציאות הקיימת שמובילים לשלב של דיכאון ודכדוך, הנובעים מהצער, או מרגשות האשמה. ולבסוף שלב ההשלמה, המאפשר התארגנות מחדש למצב הקיים. שלב אחרון זה מאפשר להשלים עם האובדן, לחזור לתפקד ולנהל אורח חיים אידיאלי. חשוב לציין שכל אחד חווה את האבל בדרך אחרת ולאו דווקא על פי שלבים אלו בסדר זה.

החזרה לחיים נורמטיביים הינה הדרגתית ואיטית ומלווה בנסיגות וקשיים, אך המגמה נעשית יותר ויותר ברורה. באמצעות טיפול פסיכולוגי באבל ניתן לעבור תהליך זה ולחזור אט אט למקום נפשי בו ניתן לנסות לחזור למסלול נורמטיבי, תוך ליווי ותמיכה מקצועית ואישית.

 

טיפול רגשי להתמודדות עם אבל ואובדן

לעיתים, כאב האובדן קשה מנשוא ופוגם בתפקודו היומיומי  של האדם. מצב זה, המכונה אבל פתולוגי, מצריך התערבות טיפולית מקצועית. עם זאת, גם במקרים שהאבל אינו פוגם באורח החיים, האדם זקוק לתמיכה, עזרה בהתמודדות עם הכאב ועיבוד רגשותיו.

טיפול רגשי במקרים רבים של אובדן, הכרחי לאדם, על מנת להשלים עם המציאות החדשה ולהיפרד מהיקר לו. טיפול פסיכולוגי באבל נותן לגיטימציה לכל תגובה והתנהגות, הנתפסת בעיני המטפל המקצועי כטבעית ואף הכרחית בכדי להתמודד ולהתגבר על הכאב והייסורים.
בנוסף, הטיפול מאפשר למטופל להבין שמתוך האבל אפשר גם להמשיך לחיות מבלי להתייסר ולסבול, וכך להצליח להציב מטרות חדשות מבלי לשקוע לאבל.

טיפול פסיכולוגי סביב נושא אבל ואובדן, מאפשר לאדם המתמודד עם האובדן לעבד את רגשותיו ומכאוביו ולתעל את תחושות חוסר האונים וחוסר התכלית למקומות הרסניים פחות, ומיטיבים יותר. הטיפול מאפשר למטופל להחזיר את שיווי המשקל הנפשי לקדמותו ואף לגדילה והתפתחות, המאפשרת לאדם לקיים חיים מספקים ומלאים, באיכות רגשית טובה יותר, לצד טיפוח הקשר הפנימי עם הדמות היקרה אותו איבד ומקום מאפשר להכיל את הזכרונות והגעגועים, ללא ההשפעה של הצער והכאב אשר מפריעים לתפקוד היום יומי.

אם גם את או אתה איבדתם אדם קרוב, ואתם מתקשים לעבד את האבל - אל תישארו עם זה לבד. פנו אלי ואשמח לסייע. 

bottom of page