דימוי עצמי נמוך

דימוי עצמי הוא מכלול תכונות ודימויים לפיהם האדם תופס את עצמו והוא כולל מגוון נרחב של היבטים ותחומי חיים. דימויינו העצמי מתפתח החל מיום היוולדנו ומושפע משלושה היבטים מרכזיים:

חוויות והתנסויות: החוויות שאנו צוברים ולוקחים בהן חלק החל מגילאי הינקות מעצבות את האופן בו אנו תופסים את עצמנו ואת יכולותינו. 

אינטראקציות בין אישיות: מיום לידתנו אנו מצויים באינטראקציות בין אישיות ההולכות ומתרחבות. הפידבקים הסביבתיים שאנו מקבלים ("אתה ילד עצלן!"), ההשוואות לאחרים ויחסינו עם אחרים - כל אלו משפיעים ומעצבים את דימוינו העצמי.

התרבות לתוכה אנו נולדים. 

דימוי עצמי הוא גורם גמיש ומשתנה, כאשר היבטים מסוימים שלו עשויים להיות יותר ופחות יציבים. 

דימוי עצמי ממלא תפקידים משמעותיים בחיינו: הוא משפיע על ההערכה העצמית שלנו, על ההתנהגות שלנו (אם אנו תופסים עצמנו כביישנים - נימנע מאירועים חברתיים), על הצבת מטרות ויעדים (אדם שדימויו העצמי נמוך ייטה להציב לעצמו יעדים נמוכים) ועל האופן שבו אחרים תופסים אותנו. אחד מהמאפיינים השכיחים אצל מי שסובל מדימוי עצמי נמוך הוא ההכללה של היבט מסוים בעצמי אל כלל העצמי. למשל, מי שחלש בלימודי מתמטיקה יאמר על עצמו שהוא גרוע בלימודים.

טיפול נפשי בדימוי עצמי נמוך

​אם תחושות אלו מוכרות לך, את/ה מוזמן/ת לפנות אלי. בעזרת הטיפול נוכל לחזק את הדימוי העצמי באמצעות זיהוי המחשבות השליליות, מחשבות שנתפסות כמציאותיות בשעה שאינן כאלו, אפיון ובידוד של ההיבט שמשפיע על הדימוי העצמי והכרה כי מדובר בעניין מסויים ולא בכל ההיבטים בחיים, התייחסות לתחושות האשם והבושה המפעילות אותך ואיתור ההתנהגויות הנובעות מהן ומחבלות באיכות חייך. בהמשך הטיפול נוכל לפגוש את הסיבות שהובילו לדימוי העצמי הנמוך. במקביל, נחפש את הייחוד שלך, את נקודות החוזק, מתוך שאיפה לאזן את תפיסותיך ביחס לעצמך. כך בתהליך תומך והדרגתי ניתן יהיה לשקם את הדימוי הפגוע ולבסס תחושה חיובית כלפי עצמך, התנהלות אסרטיבית, חברותית ובטוחה.