פוסט טראומה

הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) מתפתחת בתגובה לחשיפה של האדם עצמו או של אדם קרוב אליו לאירוע ממשי או שהיה מאויים על ידי סכנת מוות, חבלה חמורה או פגיעה מינית (לדוגמא: מלחמות, אונס, אסונות, תאונות דרכים, תאונות עבודה). המאורע הטראומטי חוזר ונחווה באמצעות זיכרונות פולשניים, ביעותי לילה, פלשבקים, או רמת חרדה (נפשית או פיזית) שעולה בכל חשיפה לגירויים המזכירים או מסמלים את האירוע. אנשים עם הפרעה זו לעיתים קרובות נמנעים ממחשבות, רגשות או מגירויים חיצוניים שמזכירים להם את האירוע או את התוקף, ומשלמים מחיר כבד בתפקוד היומיומי, באיכות החיים וברווחה הנפשית. כמו כן, יש החווים שינויים שליליים בקוגניציה וברגשות (לדוג': חוסר יכולת להיזכר בהיבט חשוב של האירוע, אמונות וציפיות שליליות על העולם ועל העצמי, האשמה עצמית או האשמת אחרים, מעוותת ובלתי פוסקת באחריות לאירוע, רגשות שליליים הקשורים בטראומה, ירידה ניכרת בעניין ובהשתתפות בפעילויות חשובות, תחושת ניתוק וזרות מאחרים, חוסר יכולת לחוות רגשות חיוביים). 

בנוסף, הסובלים מהפרעה זו נוטים לחוות תסמינים של עוררות יתר ותגובתיות (לדוג': התנהגות רגזנית או תוקפנית, התנהגות חסרת מעצורים או של הרס עצמי, דריכות יתר, תגובה בהלה מופרזת, קשיים בריכוז או הפרעות שינה). 

ההפרעה גורמת למצוקה ולפגימה ניכרות בתחומי תפקוד חשובים. 

 

הטיפול בפוסט טראומה

אדם שסובל מ PTSD יכול להיעזר בטיפול נפשי דינמי שמסייע לו להיות במגע עם התכנים הנפשיים הקשים ולהכיל אותם בנפשו מבלי להשתמש במערך הגנתי נוקשה שמחליש אותו ומצמצם את תפקודו. בנוסף ניתן להיעזר בטכניקות טיפוליות קוגניטיביות-התנהגותיות כמו שינוי דפוסי חשיבה מעוותים שנוצרו בעקבות הטארומה וכן בשיטת ה Prolonged Exposure, בה המטופל חווה מחדש את האירוע הטראומטי וזוכר אותו ואת הרגשות והמחשבות שהתעוררו בו, בנוכחות מקצועית תומכת ומארגנת של גורם מטפל. זאת במקום להמשיך להתאמץ להתחמק מהשלכות האירוע שחקוק בנפשו.

אם עברתם אירוע טראומטי שאינכם מצליחים להתגבר עליו והוא פוגע בתפקודכם, פנו אליי ואשמח לסייע.